Hakkında

Adıyaman Üniversitesi bünyesinde lisans düzeyinde Eğitim ve Öğretim faaliyetini sürdüren Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulumuz, 26 Mart 2008 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararı ile “Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği” , “Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği” ile “Konaklama İşletmeciliği” bölümleri açılarak kurulmuştur. Adıyaman Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak Turizm Fakültesi, 26/08/2014 tarih ve 29100 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan 2014/6728 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulmuştur. Turizm Fakültesi bünyesinde Turizm İşletmeciliği, Turizm Rehberliği, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Rekreasyon Yönetimi bölümleri bulunmaktadır. Aynı Bakanlar Kurulu kararı ile kapatılan Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nun, “Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği”, “Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği”, “Konaklama İşletmeciliği” bölümleri Turizm Fakültesi altında faaliyetlerine yarı aktif olarak devam edecektir.

2010-2011 Eğitim-Öğretim yılından itibaren eğitim-öğretime “Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği” , “Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği” bölümlerine 60’ar öğrencinin alınması ile başlamıştır.

Öğrencilerimizin, Adıyaman Üniversitesi tarafından, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 14. ve 44. maddesine dayanılarak yürütülen, Ön Lisans ve Lisans Eğitim Öğretim ve Sınav Yönetmeliği’nde yer alan, derse devam ile bölümün tüm derslerinde başarılı olma ve uygulamalı olan derslerin uygulamalarını başarıyla tamamlama şartlarına bağlı olma yükümlülüğü vardır. Bu bölümden mezun olanlar; Turizm İşletmecisi unvanı alırlar. Bağımsız ya da bir acente organizasyonuna bağlı olarak Profesyonel Turist Rehberi olabilirler

Bunun yanı sıra mezunlarımız Tur Planlamacısı, Tur Üretim ve Operasyonu Sorumlusu, Toplantı ve Kongre Organizasyonu sorumlusu vb. iş tanımlarına uygun yönetici adayı olmaktadırlar. Bölümümüzün öğretim dili Türkçe olmakla birlikte İngilizce, Rusça, Arapça ve Almanca dillerinin eğitimi çok yeterli düzeylerde verilmektedir. Sırası ile Fransızca ve Japonca dillerinin de eğitim planları yapılmaktadır. Eğitimi verilen dersler yarı yarıya sözel ve eşit ağırlıklı yapıya sahiptir. Sosyal Psikoloji, Arkeoloji, Anadolu Uygarlıkları, Coğrafya, Dinler Tarihi, Sanat Tarihi sözel alanda; İşletme, Muhasebe, Finans, Ekonomi, Pazarlama, Yönetim ve Organizasyon ise eşit ağırlıklı alanda yer alan derslerimizdir.